דעה: חוסר היציבות המסוכן של בנט

אובדן דרך | נפתלי בנט ויאיר לפיד (צילום: לע״מ)

הם ביצעו הפיכת חצר פרלמנטרית, בסיוע בנט וסער. בנט בעל השאיפות המגלומניות, האינטרסים האישיים ואובדן הדרך חולל כאן אירוע חסר תקדים, בהעדיפו – עם שבעת המנדטים שקיבל – להיות ראש הממשלה של מיכאלי, יאיר גולן, אבתיסאם מרעאנה, הורוביץ, איימן עודה וליברמן, העיקר שיהיה כתוב בקורות החיים שלו ״היה ראש ממשלה״. ואם ריסוק הימין והחלשת ישראל הוא התשלום, הרי זה כסף קטן לעומת הגשמת חלומו.


הוא ימשיך להתבטל בפני השמאל, כמו חברים אחרים שלו בציונות הדתית. הוא וחבריו כנראה כבר עברו טיפולי המרה פוליטיים, אינם מכבדים את חוקי המשחק ושותפים לחומצה שנשפכת מהאולפנים. במה שונים בנט ושקד מכל מנגנוני הכוח הפסיכוטיים שהתגייסו להפיל את הימין? האם אדון בנט ושאר הבנטיסטים שנתנו לו את קולם מאמינים שהשמאל סופר אותם? שהמנייה שלו תמיד תהיה שווה? כאשר לא יצטרכו אותו, המטרייה האווירית שסוככת עליו כעת, תתרסק.

בנט אדם לא יציב במהותו. מדובר באדם שקופץ ומצהיר וחותם ש”לעולם ובשום תנאי” לא ייתן את ידו לממשלת שמאל שלפיד בראשה, ומאידך מנהל איתו מגעים מאחורי הקלעים ומכין לסער את הישיבה עם מפלגות השמאל, או פעם מצהיר שישמור על נתניהו מימין ופעם הולך לרסק את שלד הבניין.

אתה בנט מסוגל לעמוד בראש המדינה המורכבת ביותר בעולם? מה תעשה כאשר תפתח את שדה התעופה ויגידו שאתה מסוכן לישראל, תסגור, עדיין מסוכן, תביא חיסונים, לא אתה הבאת, המחטים הגיעו מעצמן, לא תביא, אתה הורג אזרחים וכן הלאה. איך אדם שאין לו את היכולת והסיבולת יעמוד בכך?

כפויי הטובה, אלה שדבקו בבנט ובסער ולא יצאו חוצץ נגדם כל הימים מאז הבחירות, האם רע לכם כאן? 12 שנים ללא מלחמות, כל משברי העולם פסחו על ישראל שצלחה את פשיטות הרגל של מצוקות העיתים, אלה שפקדו מדינות כמו יוון, ספרד, פורטוגל, אירלנד ואיסלנד. לא הייתה כאן אינפלציה, הבורסה לא נפלה, יצאנו ראשונים ממגפת הקורונה, היינו לשם דבר בעולם, אז מה עוד אתם רוצים? האם דיברתם פעם על רפורמה במערכת המשפט, על דרך, על ערכים, על חזון? מאומה. רק קנאה יוקדת בבנימין נתניהו, רק אהבה עצמית, רק התנהלות הזויה, ובדרך חבירה לשמאל, לפלגנות השנאה שלו ולמלחמת הג׳יהאד של ׳רק לא ביבי׳.

המנהיגות במלחמה עם איראן

אם יש כאלו שחושבים שמרב מיכאלי, יאיר לפיד או גולן מסוגלים להיות היד הארוכה במלחמה עם איראן – אז הבה ונזכיר את מה שהיה כאן אך לפני שלוש שנים, כאשר השיגה ישראל את מסמכי וקובצי הארכיון האיראני הסודי לפיתוח נשק גרעיני. ב-30 לאפריל 2018 חשף בנימין נתניהו כי לאחר מעקב של שנה הצליח המוסד להגיע למחסן בטהראן, למד איך לנטרל את האזעקה, לפרוץ שתי דלתות, לפרוץ את הכספות, לקחת משם למעלה מ-50 אלף מסמכים ועוד למעלה מ-50 אלף קובצי מחשב במשקל חצי טון, להבריח אותם לישראל בדרך לא דרך, לא להיתפס על ידי כוחות הביטחון של איראן, והכול בזמן מוגבל.

הארכיון שהובא ארצה תיעד מתקני גרעין, הגדרת מטרות, תצלומים של רכיבים גרעיניים, תוכניות להרכבת פצצות גרעיניות על ראשי קרב של טילים בליסטיים, מתקני סימולציה ועוד ועוד. פעולה כזאת היא הישג שלא נודע כמוהו בעולם כולו, ומי תקף את נתניהו על המבצע? אכן, יאיר לפיד והביטחוניים למיניהם. שתיקת האולפנים טשטשה את התכנון המבריק ואת ההישג המופלא שאותו הוציא נתניהו לפועל, ומלבד ביקורת רצופה מדוע נחשף הארכיון לעולם ומדוע לסכן אנשי מוסד, שכולה נובעת מטירוף מערכות בשמאל, לא צוין ההישג לשבח.

והנה לפני כארבעה חודשים נודע כי חוסל היעד מספר אחד בטהרן. קשה היה לתאר את ההלם שאחז בבכירי המשטר האיראני ובקרב הקהילייה הבינלאומית נוכח החיסול המדהים וההרואי של אבי תוכנית הגרעין מוחסן פחריזאדה. תחילה אותר האיש שתמיד נותר בצללים, נודע באיזה רכב יהיה מתוך שיירה ארוכה, ואז הוכנו כדורי רובה שיחדרו את הרכב המשוריין, יהרגו את היעד המבוקש ויסיימו את החיסול באופן מבריק ללא השארת סימנים, צילומי אבטחה, פצועים או הרוגים מחוליית המחסלים, ותוך בריחה אל מחוץ לשטח איראן כאילו לא ארע דבר.

תחילה דובר על התנקשות בתוך ביתו פנימה, אולם בשל אופי השכונה והשמירה המוצבת שם, שונה התכנון הראשוני. סוכני המוסד השתמשו במכשירי קשר לווייניים כדי למנוע מעקב של משמרות המהפכה ובחנו במשך חודשים את הדרך שהיה עושה המבוקש. המחסלים מילאו ג׳יפ בחומרי נפץ והחביאו אותו בצד הדרך באופן שלא יעורר חשד, כאשר עברה השיירה, פוצץ הרכב הראשון של שומרי הראש, ורכב המדען נעצר. אז ניגשו ארבעה מתנקשים חמושים ברובים עם משתיקי קול, ניהלו קרב עם שומרי הראש שברכב הבא, חיסלו את פחריזאדה והוציאוהו מהרכב כדי לבצע בו וידוא הריגה.

הפעולה ארכה דקות ספורות ואנשי המוסד נמלטו ברכבים שנשאו לוחיות רישוי של משמרות המהפכה שהוכנו מבעוד מועד, הסתתרו בהרים ותוך כמה שעות עזבו את איראן. וזאת יש לזכור, שבאותם ימים בהם התבצעה הפעולה לא היו טיסות סדירות והיציאה מאיראן הייתה קשה ביותר. ככל הנראה הדבר נעשה באמצעות מטוס שנחת באזור והמתין להם.

הלוויתו של מוחסן פחריזאדה | Tasnim News

המדען האיראני היה איש שחי במחשכים, לא הופיע בטקסים ותמונתו מעולם לא פורסמה. אפילו האיראני הממוצע לא ידע איך הוא נראה. התמונה היחידה שלו הייתה זו שחשף ראש הממשלה בעת חשיפת ארכיון הגרעין של איראן, בה שיגר לו מסר כי פעולותיו ידועות. חשיבותו נודעה מהעובדה שעמד בראש צוות המדענים שפיתח את תוכנית הגרעין, וחיסולו היווה מכה אנושה לתוכנית הגרעין האיראנית. אמנם יש עוד מדענים, אבל לא לכל אחד יש תחליף. המדען היה מסוג האנשים שקשה למצוא כמוהם. כמובן שהאיחוד האירופי הכריז שמדובר בפשע פלילי וכו׳, ועוד שטף גל גינויים של האירופים והאמריקנים הפרוגרסיביים, בצד אברמוביצ׳ים לא מרוצים.

והנה מוקדם יותר החודש, בעוד הנציגים האיראנים יושבים לשולחן המשא ומתן מול המעצמות בנוגע לתוכנית הגרעין כשהם מחויכים ביותר, שכן הנשיא טראמפ התחלף וכעת הם יושבים עם נציגי ביידן ועם מעצמות אירופה ובראשן גרמניה, כל אלה שתומכות בהם וכורעות לפניהם, פתאום נודע להם שבעודם דנים עם נציגי המערב, הותקפה אוניית הביון האיראנית ׳סאביז׳ בדרום ים סוף, סמוך למיצרי באב אל מנדב, אל מול חופי אריתריאה מצד אחד ותימן מהצד השני. האונייה הייתה מוצב פיקוד איראני קדמי, ותקיפתה באה בתגובה לתקיפת אוניית הסחר הישראלית.

וכמובן שהייתה גם התקיפה בנתנז, בה עשתה ישראל את הבלתי ייאמן עם החרבת מערכת החשמל של הכור, מה שיצריך את האיראנים לעמול במשך לפחות תשעה חודשים כדי לתקן את הנזק שנגרם. לא ברור אם הדבר נעשה על ידי תקיפת סייבר או פצצה שהוטמנה במקום. רק יום קודם הוצגו לראווה ובגאווה הצנטריפוגות החדשות שהותקנו שם.

הפעולות הבלתי מתפשרות של המוסד מתבצעות כשראש הממשלה מנווט, מפעיל, מפקד, ונותן את האור הירוק לאותם מבצעים הרואיים שעוד יסופר עליהם רבות ונצורות, אבל רובם לעולם יישארו חסויים.

מישהו מאמין שאחד מבני חבורת לפיד מסוגל לכך? או שנדמה למישהו שאם תתעופף הציפור מכאן, העורב יחשב לזמיר?

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ד״ר אסתר שניאורסון גרי היא סופרת, משוררת, פובליציסטית ומרצה להיסטוריה.

קישור לכתבה המקורית - באתר מידה

logo בניית אתרים